Michal Škapa - Babylon

Galerie Villa Pellé hostí dalšího umělce vzešlého ze světa graffiti

All of the youth shall witness the day that Babylon shall fall
Leroy “Horsemouth” Wallace, 1978


Michal Škapa – Babylon

GALERIE VILLA PELLÉ
21. 11. 2018 – 27. 1. 2019

Babylon je dosud největší samostatná výstava Michala Škapy. Po dvou předchozích sólovkách, kde bylo akcentováno zaujetí písmem a kódováním, odkrýváme další vrstvu, kterou umělec paralelně rozvíjí – komplexní a detailní kompozice vytvořené kolážovým stylem. Po obsáhlé sérii vrakovišť přicházejí na řadu městské struktury zachycující vývoj různých civilizací. Města jsou výrazem lidských společenství a jednotlivé domy pak výrazem jedince, kterého formují. Místo, kde člověk vyrůstá a bydlí, pracuje, je jedním ze základních prvků, které ho ovlivňují a utvářejí jeho vztah ke světu. Na výstavě Babylon se protnou tyto významové linie – složka kódu, jazyka, písma, zápisu myšlenky, která vede až ke konstrukci složitých vrcholných struktur, jako jsou infrastruktura, budovy a města. Bájný Babylon stavil svojí věž příliš vysoko a po jejím zborcení a zmatení jazyků se lidstvo rozuteklo do různých koutů. Současní proroci z Jamajky označují Západní civilizaci za novodobý Babylon a předpovídají její konec. V mezičase můžeme zaznamenávat dění kolem sebe a interpretovat ho po svém, například na ploše galerijního prostoru. Michal Škapa dvě patra výstavní plochy zaplněné obrazy doplní instalacemi uvnitř budovy i v přilehlé zahradě a okolí.

www.michalskapa.cz

Podzimní výstavy ve Villa Pellé

Villa Pellé připravila hned dvě podzimní výstavy, které se konají ve stejný termín, trvají do 10. listopadu.

GENERÁL PELLÉ A ČEŠTÍ UMĚLCI VE VELKÉ VÁLCE
K oslavám výročí založení republiky se Galerie Villa Pellé připojuje mimořádnou výstavou věnovanou generálu Maurici Josephu Césarovi Pellému. Osobnosti spojené s dějinami mladého Československa, jejíhož jména je galerie hrdým nositelem. Generál Pellé měl vedle vojenských a diplomatických služeb velký podíl i na kulturním životě a byl také vynikající kreslíř. Na výstavě s názvem „Generál Pellé a čeští umělci ve Velké válce“ jsou k vidění Pelléovy kresby krajin a architektury či jeho bravurně pojaté karikatury. Návštěvníci se však mohou těšit i na díla významných českých autorů, kteří byli přímými účastníky První světové války ze sbírek Vojenského historického ústavu – Františka Kupky, Josefa Váchala, Emila Filly, Otty Gutfreunda a dalších.

 

ŽENY A JINÁ DOBRODRUŽSTVÍ BOHUMILA KONEČNÉHO
Bohumil Konečný, alias Bimba, je výjimečný malíř a ilustrátor 2. pol. 20. století. Mistr dynamických dobrodružných ilustrací a kreseb krásných žen je známý zejména jako ilustrátor knih Jaroslava Foglara a Otakara Batličky. Je také autorem řady reklamních plakátů pro světoznámé podniky (Baťa, Barum, Plzeňský Prazdroj ad.).

 

 

 

Sempé - Malý Mikuláš a jiné ... / prodloužení výstavy

Pro velký zájem jsme výstavu francouzského humoristy prodloužili do 19. srpna!

Francouzský humorista, spoluautor nesmrtelného Mikuláše a téměř čtyřicítky autorských alb plných kreslených vtipů, je poprvé v reprezentrativním výběru k vidění v Čechách. Výstava SEMPÉ - MALÝ MIKULÁŠ A JINÉ ... v Galerii Villa Pellé je prodloužena do 19. srpna! 

Více informací najdete na webu www.villapelle.cz.

SEMPÉ – KOMIKS, ILUSTRACE, KARIKATURA, VTIP A REKLAMA

KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA A POVÍDÁNÍ S PAVLEM RYŠKOU

SEMPÉ – ilustrace, karikatura, vtip a propagační grafika komentovaná prohlídka výstavy a povídání s publicistou Pavlem Ryškou Před více než deseti lety se Jean-Jacques Sempé v rozhovoru pro britský deník Independent svěřil s tím, jak je pro něj obtížné kreslit současný svět: „Nezajímají mě moderní obličeje. Kdysi bylo možné předvést mužskou tvář velmi prostým způsobem – holá hlava, knírek. Dneska vypadá každý jinak. Věci jsou mnohem složitější, ale méně zajímavé.“ Jestli byl svět jednodušší a přitažlivější, když Sempé kreslil komiksy pro belgický týdeník Moustique nebo reklamy pro výrobce sektorového nábytku, můžete posoudit na komentované prohlídce výstavy a přednášce o francouzské karikatuře, ilustraci a propagační grafice padesátých a šedesátých let.

Sempé - Malý Mikuláš a jiné ... v Galerii Villa Pellé do 15. července.

 

 

 

SEMPÉ - MALÝ MIKULÁŠ A JINÉ / Česká premiéra v Galerii Villa Pellé

SEMPÉ

Kdo je Sempé? Znát asi budete spíš malého Mikuláše a jeho přátele, Vendelína, Augustýna, Albína a další. Ale Sempé je hlavně autor kresleného humoru, ilustrátor, jehož metou vždy bylo chytře bavit - nejen prostředncitvím kresby, ale i chytrého, jasného textu. Přijďte se od 4. 5. podívat do Villa Pellé.

Více najdete na stránkách www.villapelle.cz nebo www.malymikulas.cz. 

Poslední komentovaná prohlídka výstavy AU!

Neváhejte! Ve čtvrtek 12. 4. od 18:00 vás svou výstavou AU! provede sama Vendula Chalánková, přečte ze svých Zápisků z plenéru, pohovoří o dopisech s modrou páskou, šanonech v nadživotní velikosti a tragikomiksech všedního dne, vše v doprovodu kurátora výstavy Radka Wohlmutha. Budeme se těšit.

 

 

AU! Komentovaná prohlídka výstavy a veřejný workshop pro dospělé / k výstavě Venduly Chalánkové

Vendula Chalánková, jedna z našich nejzajímavějších současných umělkyň, malířka, ilustrátorka a performerka, otevřela 8. února výstavu v Galerii Villa Pellé. K vidění je autorčina tvorba posledních tří let. 

Výstavou AU! Vás ve čtvrtek 15. 3. od 18:00 provede její kurátor, Radek Wohlmuth.

V sobotu 17. 3. se pak budou moci dospělí pokusit svůj život převést do komiksu,
a to přímo s Vendulou - od 18:00.

Registrace: dilny@villapelle.cz

 

 

 

Vendula Chalánková - AU!

Výstava Venduly Chalánkové byla zahájena ve středu 7. 2., otevřena je do 15. dubna.

Vendula Chalánková (1981) je absolventkou environmentálního ateliéru Vladimíra Merty a Mariana Pally na brněnské FaVU, ale prošla i školením u Václava Stratila a Milana Knížáka. Má výjimečnou schopnost svojí tvorbou s nadsázkou a přitom velmi trefně glosovat každodenní realitu. Pravidelně se objevuje v přehledech nejvýraznějších domácích umělců a slovenská média o ní píší jako o nejvtipnější české autorce. Její zdánlivě naivizující pohled na svět nese originální myšlenkovou a vizuální zkratku, vyvolávající spontánně úsměv, nicméně v další rovině obsahuje i komentáře na úkor konzumní doby, národní povahy a trapných životních situací. Také zatím největší pražskou výstavu Venduly Chalánkové provází víceznačný název, který je možné dešifrovat stejně tak jako astronomickou jednotku délky, prošlou pražskou espézetku, chemickou značku zlata i nejčastější citoslovce bolesti. K vidění na ní bude reprezentativní výběr obrazů z posledních let, premiérová série osobních „tragikomiksů“ nebo animace vytvořené pro Českou televizi.

Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava je otevřena do 15. dubna.

 www.villapelle.cz

Všechno nejlepší v roce 2018!

Co je to Budoucno? Budoucno, to je ... to je ... to je takový čas, víš, který se před tebou sám od sebe kutálí ... nemusíš ho nikdy dohonit, nechceš-li ... To je výhodné, řekla Veverka.


Porte a Galerie Villa Pellé přejí všem příznivcům umění krásné Vánoce a vše dobré v roce 2018!

Veverku uvidíte až do 28. ledna v Galerii Villa Pellé ve výstavě Daisy Mrázkové: Co by se stalo, kdyby ...

 

 

Daisy Mrázková - Co by se stalo, kdyby ...

Výstava v Galerii Villa Pellé, 21. 11. - 28. 1. 2018

Výstava Daisy Mrázkové (1923 – 2016) , malířky soustředěné zároveň k samostatné výpovědi kresby, je ve Villa Pellé zaměřena na její jedinečnou tvorbu dětských knih, které nejen ilustrovala, ale i psala a převážně i sama graficky upravovala. Se svými autorskými knihami má v dětské literatuře druhé poloviny dvacátého století výjimečné postavení. Prvotně tím, že je psala a kreslila nejprve pro svoje děti, knihy tak mají silně osobní povahu. Otevírala dětem zvláštní svět živých bytostí, lidí a zvířat, nadaných schopností vzájemné komunikace, vřelostí a rozumovostí svých vztahů. V příbězích Daisy Mrázkové promlouvají i skály, oblaka, vše co svět obsahuje, zároveň však v nich ožívá ale i barva, čára, voda akvarelu a domáhají se svého vlastního výrazu. Výjimečné jsou její knihy právě tím, že do příběhu, mezi bytosti a jevy vtahuje malířka vlastní hodnoty/aspekty obrazu a kresby, barvy a čáry jako součásti příběhů. Určujícím impulsem se pro její tvorbu stal úzký okruh přátel umělců – Václav Boštík, Jan Křížek, Václav Bartovský a hlavně pak její muž Jiří Mrázek, který byl po jejím krátkém studiu Vysoké školy uměleckoprůmyslové za války její celoživotní oporou. Ke kořenům tvorby Daisy Mrázkové však patří i její anglické kořeny s dětskými knihami říkaček Matky Husy, Alenky v říši divů. Současná výstava se pokouší najít souběh umělčiny ilustrační tvorby s její volnou tvorbou, s obrazy a kresbami. I tímto pohybem mezi ilustracemi, vázanými příběhem, a obrazy a kresbami, je tvorba Daisy Mrázkové ojedinělá.

kurátor: Jan Rous
koncepce: Helena Šantavá

PAVEL OPOČENSKÝ - NUCLEUS

Nová výstava v Galerii Villa Pellé:

Pavel Opočenský: Nucleus
kurátor Radek Wohlmuth
 12. 10. 2017 – 12. 11. 2017

 Výstava, jejíž název odkazuje k jádru, vůbec poprvé představí respektovaného sochaře Pavla Opočenského (1954) výhradně prostřednictvím kreseb barevnými pastelkami. Rovná stovka zatím nikdy neprezentovaných prací na papíře vznikala během posledních tří let. Zahrnuje geometrizující kompozice, které volně vycházejí ze skic ke šperkům a sochařským realizacím, ale i biologické struktury inspirované pozorováním prostřednictvím historických mikroskopů. Společným znakem všech je, stejně jako v případě prakticky veškeré jeho tvorby, zájem o transparentnost, optické iluze a tajemství vnitřního prostoru.
Komentované prohlídky výstavou  s autorem: 19. 10., 11. 11. od 18 hodin
s kurátorem: 2. 11. od 18 hodin

http://villapelle.cz/pavel-opocensky-nucleus-od-poloviny-rijna-ve-vile/

MELODY OF LAND

Melody of Land je název výstavy fotografií, která bude do 19. 10. ke shlédnutí v malé galerii vily Pellé. Fotografie čínské krajiny a zdejší rozmanitosti.

Výstava se koná pod záštitou Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice. 
Otevřeno út – ne od 13.00 do 18.00.