RE:KONSTRUKCE – PATRIK HÁBL, 4. 2. – 5. 4. 2019

Patrik Hábl pokračuje v monitorování možností malby prostřednictvím zacházení s obrazem a zkoumání parametrů jeho prožívání ze strany diváka také v rámci svého projektu RE:KONSTRUKCE připraveného pro Galerii Villa Pellé. Je to zatím jeho nejobsáhlejší pražská samostatná výstava.

Patrik Hábl patří mezi nejviditelnější představitele české neštětcové malby své generace. Svými projekty budí posledních pět let opakovaně pozornost v Česku, ale i v zahraničí, například Německu nebo Japonsku. Jeho dynamický asociativní rukopis vznikl postupně především jako syntéza postupů abstraktní malby a monotypu. To, kromě Háblova přirozeného smyslu pro experiment, který je pro něj stále typický, do jisté míry odráží také jeho školení na UMPRUM v malířském ateliéru Pavla Nešlehy a na grafice u Vladimíra Kokolii na AVU. Po tom, co se u něj ustavil základní výrazový rejstřík, začal tento umělec řešit další otázky, které se vážou k problematice životnosti malby v novém tisíciletí. Při tom už u něj nejde pouze o obraz samotný, jakkoli samozřejmě zůstává stále v centru jeho zájmu, ale i o jeho skrytý potenciál. Patrik Hábl začal svou malbu vnímat jako osvobozené médium, subjektivní materii s univerzálním přesahem, ze které se „skládá svět“, a proto mu také nedělá problém do něj jejím prostřednictvím intervenovat. Více o výstavě: villapelle.cz/galerie-villa-pelle/archiv-vystav/rekonstrukce-patrik-habl/

Ornament, světlo a kaligrafie - komentovaná prohlídka výstavy

Galerie Villa Pellé, Pelléova 10

Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Ornament kaligrafie a světlo v Galerii Villa Pellé s kurátorkou Petrou Pollákovou, ve čtvrtek 28. 4. od 18:00.

Zastoupení autoři: Jana Babincová, Ondřej Boušek, Patrik Hábl, Milan Houser, Radana Lencová, David Medek, Marek Meduna, Petr Pastrňák, Petr Písařík, Ismail Said, Veronika Selingerová, Evžen Šimera, Karel Štědrý, Diana Winklerová, Martina Žílová.

Pro nás výjimečná a silná sestava, stojí za to shlédnout dohromady. Srdečně zveme.

Více informací: http://villapelle.cz/zememi-ornamentu-ornament-kaligrafie-svetlo/

ZEMĚMI ORNAMENTU – ORNAMENT, KALIGRAFIE A SVĚTLO

Galerie Villa Pellé

Výstava a festival, 22. 4. – 2. 5. 2016

Villa Pellé tentokrát patří krátkodobé akci, která vzniká spojením sil islámských států a českého současného umění. V krátkém čase vznikl projekt, jehož jednotícím prvkem se stal ornament, symbol překračující nejen hranice jednotlivých lidských kultur, ale člověka vůbec. Ornament tvoří jeden ze základů všech velkých civilizací. Není to pouze umělecký výzdobný prvek, ale především mimořádně složitá entita, nesoucí v sobě množství složitých informací z mnoha oblastí lidské kultury a psychiky. V ornamentu jsou zakódovány nejrůznější náboženské, filosofické, estetické, ale také emocionální roviny. Proto ornament představuje jeden z univerzálních klíčů k pochopení člověka a jeho údělu na tomto světě. Je vše spojujícím prvkem, volně přecházejícím z jedné kultury do druhé. Sjednocující sílu ornamentu reflektuje také současná prezentace tradičního umění islámské kulturní oblasti a na ni volně navazující výstava současného umění, která klade důraz na různorodě pojaté téma ornamentu a jeho duchovní symboliky. Ornamentální struktury jako východisko rozmanitých formálních přístupů nebo ikonografických témat, jsou zde v mnoha případech také transkulturními symboly, sjednocujícími západní a asijskou, zejména islámskou vizuální tradici.

 

Vystavují umělci:
Jana Babincová, Patrik Hábl, Milan Houser, Radana Lencová, Marek Meduna, Petr Pastrňák, Petr Písařík, Ismail Said, Veronika Selingerová, Evžen Šimera, Karel Štedrý, Diana Winklerová, Martina Žílová

 DOPROVODNÝ PROGRAM / ACCOMPANYING PROGRAMME

  1. 04. | 14.00 | Živý ornament – vytvořte si svoji dekorativní lampu nebo vitráž z recyklovaných materiálů. Tvůrčí dílna s Radanou Lencovou
  2. 04. | 14.00 – 16:00 | Koláž a ornament – výtvarná dílna s MgA. Miladou Gabrielovou
  3. 04. | 18.00 | Koberec jako plocha pro ornament – přednáší Zdeňka Klimtová

28. 04. | 18.00 | Komentovaná prohlídka výstavy – s kurátorkou Petrou Pollákovou

 

 

MINI – DĚTSKÝ PRODEJNÍ FESTIVAL

6. - 10. duben, Villa Pellé

První ročník festivalu mini představí nejžhavější novinky i generacemi ověřené ikony. Nabídne hračky, nábytek, oblečení, publikace a doplňky pro děti i jejich rodiče, vybrané od českých designérů a značek a z obchodů působících na domácím trhu.  Bohatý doprovodný program, dětský koutek.

Více info: http://villapelle.cz/mini-detsky-prodejni-festival-od-6-do-10-dubna-v-cele-vile/

nebo:

http://festivalmini.cz/

Justin Lavash ve Villa Pellé

Hudební salon Villa Pellé pokračuje! Přijďte 30. 3. od 19:00 na koncert

Justina Lavahse

Skvělý britský písničkář žijící v Praze, vytvořil spojením folku, blues a jazzu dynamický styl, který doplňuje charismatickým  soulovým hlasem. V současnosti spolupracuje s Lenkou Dusilovou,  Michalem Horáčkem, Monikou Načevou, Vladimírem Mertou či skupinou Sunflower Caravan.

Pořádá Prague Music Performance.

Více: info@villapelle.cz / vstupné k dostání ve Villa Pellé.

OBRAZY Z IPADU

SETKÁNÍ S UMĚLCEM ŠTĚPÁNEM VRBICKÝM, KTERÝ NÁM PŘEDVEDE, CO VŠECHNO UMÍ TABLET
20. 3. OD 14:00, Galerie Villa Pellé

Tvůrčí dílna v rámci výstavy SPLENDID ISOLATION. Umělec, jehož obvyklým nástrojem je pastelka či pastel, bude tentokrát kreslit prstem v aplikaci pro tablet. Určeno pro všechny majitele tabletu, kteří by rádi objevili nové či další možnosti “digitální kresby”.

Rezervace na e-mailové adrese: info@villapelle.cz

Připraveno ve spolupráci s Týdeníkem Dotyk.

STARÝ DOLNÍ ŽIŽKOV - Literáti z naší čtvrti zvou na druhou komentovanou procházku

Předem se doslova obrníme odvahou, protože přes veškeré snahy je spodní část Žižkova sídlem nejen bohémským a romantickým, ale také chudým a v podstatě se tak trochu rozpadajícím. Od místa našeho setkání se přesuneme tramvají až k hlavnímu nádraží, odkud vyrazíme na dolní konec ulice Husitské, kde budeme míjet nejen domy, kde žili Utitz a Medek (U památníku 1900), posléze pak vzpomeneme Jaroslava Haška v ulici Jeronýmově (8) či Milenu Jesenskou na Prokopově náměstí. Podíváme se posléze do ulice Orebitské, kde opět spatříme jedno z Utitzových bydlišť, abychom, nedaleko zavzpomínali v ulici Husinecké  na Jaroslava Žáka. U Rajské zahrady se nám samozřejmě připomene jeden z intelektuálních geniů, V. V. Štech, abychom potom uzavřeli druhou procházku vzpomínkou na Jaroslava Seiferta a Vladimíra Neffa, to vše na horní Seifertově ulici.

 

Druhá procházka po literárním Žižkově s Josefem Vomáčkou se koná ve čtvrtek, 17. 3. v 15 hodin, sraz u vchodu KC Vozovna.

Rezervace emailem: info@porteos.cz

LITERÁRNÍ OLŠANY

Netradiční procházka Olšanskými hřbitovy s výkladem PhDr. Tomáše Vučky, který přiblíží osudy literátů, kteří jsou zde pochovaní, a připomene jejich tvorbu. Předposlední procházka z letošního druhého ročníku Literáti z naší čtvrti je výjimečná právě zaměřením na osobnosti literárního světa posledních sta let. Srdečně zveme.

čtvrtek, 10. 3. v 15 hodin, sraz před hlavním vchodem do Olšanských hřbitovů z Vinohradské ulice

SVĚT Z PENÁLU, ANEB JE ZÁTIŠÍ OPRAVDU TICHÉ?

Tvůrčí dílna pro děti a jejich rodiče

neděle, 6. 3. od 14:00 do 15:30, Galerie Villa Pellé

Co všechno se schovává u nás doma, potichounku se krčí v koutku či po nás pokukuje ze stolku? Jaká kouzla umí pastelky, tužky, propisky a mikrotužky schované v obyčejném penále? Galerijní animace nás provede tichým a zároveň kouzelným světem našich domácích zátiší. Přijďte si do Villa Pellé hrát, objevovat a tvořit!

Výstava SPLENDID ISOLATION je přehlídkou nejnovější tvorby tří kreslířů, Štěpána Vrbického, Jiřího Štourače a Tomáše Smetany, které spojuje právě virtuózní technika kresby – používají pastelky (Vrbický), uhel (Štourač) a mikrotužku (Smetana). Kreslí a malují výjevy ze svého okolí a tak oživují zátiší jako lehce opomíjenou výtvarnou formu.

SPLENDID ISOLATION - komentovaná prohlídka výstavy

Srdečně zveme do Galerie Villa Pellé na druhou komentovanou prohlídku výstavou

SPLENDID ISOLATION
Vrbický / Smetana / Štourač

3. března od 18:00

s kurátorkou výstavy Kateřinou Černou a jedním z autorů, Tomášem Smetanou.

Více informací: http://villapelle.cz/splendid-isolation-aneb-z-ustrani-do-galerie/

 

 

DORA BONDY v Písecké bráně

Další z koncertů cyklu JAZZ GATE, který představuje mladé hudebníky, známé i nové tváře.

Dora Bondy

2. 3. od 19:00

Charismatická zpěvačka a skladatelka Dora Bondy  se svojí akusticky laděnou kapelou  zahraje pestrou směs popu, jazzu a latinsko-americké hudby. Známe ji z projektů OhJeez, Larika, Forbidden Fruit, the Geoff Tyson Band, HyperSin.

Vstupné dobrovolné!

JAZZ GATE - zahajovací koncert jazzového festivalu - Otto Hejnic trio

Písecká brána, 17. 2. od 19:00

Jazzové trio úspěšné  nejen na české scéně, složené ze špičkových hráčů Ondřeje Krajňáka, Otto Hejnice a Josefa Feča.

O jejich prvním albu „One“, které vydali v dubnu 2012, renomovaní kritici napsali:
“…jde skutečně o výjimečný počin v česko-slovenském jazzu “,  napsal v recenzi o debutovém albu One Jan Hocek pro Jazzreport. Další z významných hudebních kritiků Igor Wasserberger píše pro časopis Muzikus: “….skladby mají imaginaci a vyzrálý rukopis a především neopakovatelnou atmosféru ”. A dnes již legendární kritik Lubomír Dorůžka řekl pro MF Dnes: ”… album One přináší prostě další nový zvuk na široce rozprostraněné scéně dnešního jazzu... Otto Hejnic je bubeník, který ví, co chce a dokáže to”.

Ondrej Krajňák – výjimečný jazzový pianista, absolvent budapešťské hudební akademie.
Natočil mnoho CD. Nyní mu vychází u německého labelu jeho CD sólové piano!
Hrává převážně na Slovensku. Mnohokrát oceněn. Je považován za evropského Herbie Hancocka.

Josef Fečo – bezesporu úplná kontrabasová špička. Pro svoji osobitost je jedním z nejrespektovanějších kontrabasistů. Mimo mnoho dalších projektů hrává s legendami, jako jsou klavíristé Emil Viklický nebo Karel Růžička. Josef Fečo je také vynikající cimbalista z legendárniho rodu Fečovců.

Otto Hejnic – absolvent pražské státní konzervatoře, bicí, klavír. Získal stipendium ke studiu na Berklee Music School v Bostonu. V průběhu let 2000-2005 žil a hrál v USA (New York City, Miami, New Orleans). Natočil přes 30 CD jako sideman. Pro svůj osobitý styl a originalitu hraní je často vyhledávaným bubeníkem.